Péče o zboží

 

Na tejto stránke nájdete infromácie, ako sa starať o zakúpené oblečenie a doplnky.

TIPY A RADY

PRANIE

OBUV

SYMBOLY

 


 


1. TIPY A RADY:

 • postupujte vždy podľa údajov na všitý štítku
 • vysoká teplota pri ošetrovaní škodí každému materiálu
 • odevy odporúčame prať a žehliť po rubu
 • v prípade, že si nie ste istí so spôsobom ošetrenie alebo neviete ako zašpineniu odstrániť, neexperimentujte a zverte odev do profesionálnej starostlivosti
 • sušenie odevov na priamom slnečnom žiarení predstavuje riziko zmeny farby
 • u odopínacích nohavíc odporúčame prať nohavice vrátane nohavíc z dôvodu udržania rovnakej farebnosti, podobne perte i bundy s odopínacou kapucňou alebo rukávy
 • nepoužívajte čističe na škvrny - môže dôjsť k strate farebnosti
 • nepoužívajte univerzálne pracie prostriedky, ktoré obsahujú bieliace a zjasňujúce zložky
 • textilné doplnky udržujte rovnakým spôsobom ako odevy

 


 

2. AKO SPRÁVNE vyprať OBLEČENIE?

Postupujte vždy podľa údajov na všitý štítku. Výrobky môžete vyprať v práčke pri teplote uvedené na štítku produktu a v skrátenom pracom programe. Na funkčné produkty nepoužívajte avivážne prostriedky, výrobky pred praním nenamáčajte do pracieho roztoku. Oblečenie je možné vyžehliť pri dodržaní uvedeného symbolu teploty. Po niekoľkonásobnom vypraní môžete obnoviť vodoodpudivosť aplikácií niektorého doporučeného impregnačného prostriedku.

 

Ručné pranie materiálov

Ak pripravujeme roztok pre ručné pranie, nie je nikdy zaručené dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku. Stáva sa aj to, že zákazník napustí vodu do vane, vloží tam prádlo a navrch nasype prací prášok. Je jasné, že to farbe látky ublíži a vznikajú reklamačné problémy. Neznamená to ale, že je ručné pranie neprípustné. Pri aplikácii špeciálnych tekutých pracích prostriedkov, kde ich výrobca ručné pranie doporučuje, by pri dodržaní návodu nemalo dôjsť k problémom.

 

použitie aviváže

Ztužovače narušujú vodoodpudivú úpravu tkaniny. Aviváž sa nesmie používať na výrobky s funkciou neprenikavosť, priedušnosti a vetruodolnosti, teda na technické materiály.

 

Postup pri praní membránového oblečenia

Odporúčame pranie v niektorom špeciálnom pracom prostriedku, napr. TECH WASH firmy Nikwax. Vždy dodržujte postup stanovený výrobcom pracieho prostriedku.

 

údržba impregnácia

Akékoľvek oblečenie je vhodné impregnovať, keď sa začína voda vsakovať do povrchu látky aj pri veľmi miernom daždi. Impregnáciu je vhodné obnoviť po 5tich praniach.

 

Starostlivosť o materiály pletené

Výrobok perte s rovnakými farbami v obvyklom množstvo prášku a šetrnom programe prania s následným odstredením. Nenamáčajte výrobok pred praním. Perte naruby a so zapnutým zipsom. Po vypraní formujte natiahnuť nohavice resp. rukávy či chrbát) kým je výrobok mokrý (predídete zrážanie), voľne ho vyveste a nechajte preschnúť. Vždy sušte naruby a nikdy nie na priamom slnku. Nenechávajte výrobok pred, ani po praní vo vodnom kúpeli. Dbajte na voľné vyvesenia a rovnomerné vysychaniu ihneď po ukončení prania. Max. zrážanlivosť 3-5%.

 

Starostlivosť o materiály tkané

Výrobok perte samostatne. Do práčky vložte obvyklé množstvo prášku a nastavte šetrný program prania s následným odstredením. Nepoužívajte aviváž, poškodíte tým funkciu materiálu. Nenamáčajte výrobok pred praním. Po vypraní a krátkom odstredenia výrobok ihneď voľne vyveste napr. Nad kúrenia alebo iný zdroj mierneho stáleho tepla a nechajte rovnomerne preschnúť (neklaďte priamo na kúrenie). Nesušte na slnku. Nenechávajte výrobok pred ani po praní na dlhšiu dobu vo vodnom kúpeli. Dbajte na voľné vyvesenia a rovnomerné vysychaniu ihneď po ukončení prania a odstreďovania.

 


 

3. Ako sa správne starať O VAŠU OBUV:

V súčasnej dobe v krajinách EU a taktiež u nás platí povinnosť označovanie materiálov použitých v hlavných častiach obuvi, väčšinou obrazovú formou, tzv. Piktogramy.

Názvy a zodpovedajúce piktogramy pre časti obuvi:

 • vrchný materiál
 • Podšívka a stielka
 • PODRÁŽKA

Vďaka týmto piktogramom môžeme už sami odhadnúť, čo od obuvi môžeme očakávať a ako sa o ňu starať.

 

impregnácia

Pred použitím impregnačných prostriedkov je nevyhnutné obuv najprv očistiť. Postačí nám vlhkú handričku na povrch obuvi, na podošvu kefka, voda a saponát. Obuv necháme dostatočne preschnúť, tzn. nesušiť však pri zdroji priameho tepla (nedávať na radiátory, ku krbu atd ...), ale voľne v teplej miestnosti. Až potom je nutné obuv naimpregnovať. Je vhodné naimpregnovať i novú obuv, to prispeje k tomu, že prípadné nečistoty sa lepšie odstráni a umyjú. Druh impregnácia volíme podľa povrchového materiálu - neimpregnuje sa iba lakovaná useň.

 

Hladká a leštená useň

Najprv obuv zbavíme nečistôt vhodným kefou, mäkkou handričkou prípadne vlhkou špongiou. Vodoodpudivosť Vašej obuvi môže byť zvýšená pomocou impregnačných krémov. Pokiaľ dôjde k premočeniu obuvi, dbajte na jej včasné očistenie a vysušenie, nakrémovanie krémom určeným pre príslušný druh usne.

 

Velúr a nubuk

Znečistenie sa odstráni krepovým kefou alebo špeciálnou gumou. Na vyčistenú obuv používajte špeciálne bezfarebné a farebné spreje, ktoré dodajú potrebný tuk a majú aj vodoodpudivý charakter, např.impregnace v spreji.

 

lakovaná useň

Zbavíme nečistôt pomocou vlhkej handričky, pred mrazom chránime pomocou špeciálnych prostriedkov na lakové usne.

 

textilné materiály

Čistíme kefovaním, možno podľa druhu textilu a znečistenia tiež vytierať za vlhka, mastné škvrny očistite čističom škvŕn na textil. Impregnujeme sprejom na textil.

 

syntetické materiály

Údržba tejto obuvi je veľmi nenáročná. Obmýva sa vlhkou handričkou, prípadne ľahkým saponátom a utrie sa do sucha. Obuv sa nemusí krémovať. Zvršok obuvi starostlivo chráňte pred priamym stykom s ostrými a drsnými predmetmi. Nevystavujte teplotám nad 40 ° C.

 

Tipy na záver:

 1. Pri obúvaní obuvi uzavretého strihu používajte vždy obuvák, zabránite tak polámaniu pätovej časti.
 2. Obuv nikdy neperte v práčke.
 3. Obuv nikdy nesušte u priameho zdroja tepla.
 4. Životnosť obuvi nie je neobmedzená, preto obuv striedajte a nepoužívajte stále jednu a tú istú.
 5. Používajte pre každý účel tú správnu obuv.

 


 

4. ČO ZNAMENAJÚ SYMBOLY na štítkoch:

SYMBOLY PRANIA

SYMBOLY ŽEHLENIE

SYMBOLY SUŠENIE

SYMBOLY BIELENIE

SYMBOLY ČISTENIE

 


 

SYMBOLY PRANIA Postup prania bielizne a textilu
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 95 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 95 ° C a pri normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60 ° C a pri normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 60 ° C a pri obmedzenom mechanickom pôsobení.
Pláchanie bielizne pri klesajúcej teplote vody (COOL-DOWN) a miernom odstreďovania bielizne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C a pri normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C a pri obmedzenom mechanickom pôsobení.
Pláchanie bielizne pri klesajúcej teplote vody (COOL-DOWN) a miernom odstreďovania bielizne. Nesmie sa žmýkať ručne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 40 ° C a pri značne obmedzenom mechanickom pôsobení. Mierne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne. Bielizeň nesmie sa žmýkať ručne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30 ° C a normálnom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a normálne odstreďovanie bielizne.
Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30 ° C Pranie bielizne v práčke pri maximálnej teplote 30 ° C a značne obmedzenom mechanickom pôsobení.
Normálne plákanie a mierne odstreďovanie bielizne. Vhodné pre jemnú bielizeň zo syntetických vlákien, vlnu, nestálofarebnú bielizeň a oblečenie obsahujúce vatelín a perie.
Ručné pranie bielizne pri maximálnej teplote 40 ° C Ručné pranie bielizne pri maximálnej teplote 40 ° C. Bielizeň sa nesmie prať v práčke.
Opatrná manipulácia. Vhodné pre vlnené prádlo, spodná bielizeň, plavky a pod.
http://www.koko-shop.cz/fotocache/gallery/osetrovani_pradla/Prani-00-99.png Bielizeň sa nesmie prať. Opatrná manipulácia v mokrom stave.

 


 

SYMBOLY ŽEHLENIE Postup žehlenie bielizne a textilu
Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200 ° C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 200 ° C. Vhodné pre bavlnu a ľan.
Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 ° C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 150 ° C. Vhodné pre vlnu a látky s prímesou polyesteru.
Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110 ° C Žehlenie bielizne pri maximálnej teplote žehliacej plochy 110 ° C. Opatrne pri žehlení s parou. Vhodné pre umelý hodváb, viskózu a lykru.
Bielizeň sa nesmie žehliť Bielizeň sa nesmie žehliť. Naparovanie a spracovanie bielizne parou je neprípustné.

 


 

SYMBOLY SUŠENIE Postup sušenie bielizne a textilu
Sušiť bielizeň na vešiaku Sušiť bielizeň na vešiaku.
Sušiť bielizeň na šnúre Sušiť bielizeň na šnúre.
Sušiť bielizeň rozložené naplocho Sušiť bielizeň rozložené naplocho.
Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri normálnom programe sušenia.
Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia Bielizeň sa môže sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia.
Bielizeň sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke Bielizeň sa nesmie sušiť v bubnovej sušičke.

 


 

SYMBOLY BIELENIE Postup bielenie bielizne a textilu
Možnosť bielenie bielizne prostriedkami uvoľňujúcimi chlór Možnosť bielenie bielizne prostriedkami uvoľňujúcimi chlór. Symbol znamená, že je bielizeň možné bieliť chlórom. Používajte len studený zriedený roztok.
Bielizeň sa nesmie bieliť prostriedkami, ktoré uvoľňujú chlór Bielizeň sa nesmie bieliť prostriedkami, ktoré uvoľňujú chlór.

 


 

SYMBOLY ČISTENIE Postup chemického čistenia bielizne a textilu
Bielizeň sa môže chemicky čistiť všetkými obvykle používanými rozpúšťadlami Bielizeň sa môže chemicky čistiť všetkými obvykle používanými rozpúšťadlami, a to aj rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom P, a ďalej trichlóretén a 1.1.1-trichlóretán.
Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormethanom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormethanom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F.
Obvyklé postupy čistenia bielizne sú bez obmedzenia.
Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormethanom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F Bielizeň sa môže chemicky čistiť tetrachlóretánom, monofluortrichlormethanom a všetkými rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom F s obmedzeným pridaním vody alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením alebo s obmedzenou teplotou sušenia. Samoobslužné čistenie bielizne nie je dovolené.
Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlorethanem a ťažkým benzínom Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlorethanem a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150-220 ° C, bod vzplanutia 38-60 ° C) obvyklými postupmi čistenia bez obmedzenia.
Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlorethanem a ťažkým benzínom Bielizeň sa môže chemicky čistiť iba trifluortrichlorethanem a ťažkým benzínom (destilačné rozmedzie medzi 150-220 ° C, bod vzplanutia 38-60 ° C) s obmedzeným pridaním vody alebo s obmedzeným mechanickým pôsobením alebo s obmedzenou teplotou čistenie alebo sušenie.
Bielizeň sa nesmie chemicky čistiť Bielizeň sa nesmie chemicky čistiť. Škvrny sa nesmú odstraňovať organickými rozpúšťadlami.

 


 

Táto stránka je len informatívny a slúži, ako stručný pčehled rôznych odporúčaní na ošetrenie oblečenia a obuvi.

Výrobca ani predajca nenesie zodpovednosť za vady vzniknuté nevhodným používaním či neodbornou manipuláciou.

 


Bezpečný nákup originálny tovar, bezpečné platby
Overené zákazníkmi reálne recenzie našich zákazníkov
Doprava zdarma pri nákupe nad 99 EUR
Rýchla expedícia široký výber produktov na sklade

Svojim súhlasom zaistíte, že si náš web bude pamätať, čo máte v košíku, odporučí produkty podľa Vášho výberu, a zapamätá si Vaše prihlásenie, takže sa nemusíte prihlasovať zakaždým, keď náš e-shop navštívite. Cookies sú malé súbory, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači – súhlasom so spracovaním súborov cookies nám pomôžete zlepšovať náš web.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko
GLAMI
Glami